Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2017

Mεγάλη μάχη στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Κορινθίας

Το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών στην Α' κατηγορία Κορινθίας, πήρε φωτιά μετά την νέα γκέλα της Κορίνθου 06.
Ο Πέλοπας πέρασε στην κεφαλή της βαθμολογίας.
Ο Πέλοπας Κιάτου με την ευρεία νίκη του  μέσα στο  στο "Θωδειο" , 4 - 0 επί του Ολυμπιακού  Λουτρακίου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστκής στο πρωτάθλημα της Α. κατηγορίας Κορινθίας, πέρασε επικεφαλής, καθώς η  Κόρινθος ΄06, στο ΔΑΚ αυτοκτόνησε παραχωρώντας ισοπαλία στον Τενεάτη Αθικίων.
Η Κόρινθος 06 είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο και ισοφαρίστηκε λίγο πριν την λήξη του αγώνα απο ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Χανδρινού.
Ο διαιητής Τριαντάφυλλος έδωσε πέναλτι στις καθυστερήσεις υπέρ της Κορίνθου 06 αλλά μετά απο πίεση των παικτών του Τενεάτη ακύρωσε την απόφαση του..!
Στον γειτονικό Συνοικισμό. ο ΠΑΣ Κόρινθος νίκησε με 4 - 0  τον Αστέρα Δερβενίου και μείωσε στους - 3 την διαφορά της από την κορυφή. Ο ΠΑΣ σημείωσε και τα τέσσερα τέρματά  του μετά το 80, ενώ στο πρώτο ημίχρονο σε φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων  οι του Αστέρα πρέπει να σημείωσαν τέρμα καθώς η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος με τις απόψεις να είναι διφορούμενες...

Στο Ξυλόκαστρο ο Πανκαμαριακός επικράτησε με 1 - 0 επί της  Θύελλας Πετρίου, ενώ στη Νεμέα ο Παννεμεατικός επεβλήθηκε με 3 - 2 επί του Ηρακλή Ξυλοκάστρου. Στον Άσσο ο Ολυμπιακός Άσσου σε ενδιαφέροντα αγώνα έχασε με 1 - 3 από την Ελλάδα Βέλου,την στιγμή που ο Ισθμιακός πέρασε με 1 - 0 από το Χιλιομόδι επί του ουραγό Ατρομήτου.

Τέλος στο Λεχαιο ο τοπικός Ηρακλής δάμασε με 4 - 0 τον Πανσολυγειακό